Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Sprawdzenie przebiegu - podstawowa czynność, gdy chcemy kupić auto

Jedną z najczęstszych czynności wykonywanych przed zakupem używanego auta jest sprawdzenie przebiegu. Szukamy takiej możliwości szczególnie wtedy, gdy mieliśmy negatywne doświadczenia związane z kupowaniem auta. Warto podkreślić fakt, że rynek używanych aut w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Nie ma praktycznie żadnego problemu, by odnaleźć na nim wymarzone auto. Podjęcie zatem decyzji o zakupie powinno być łatwe. Tymczasem różnie z tym bywa. Rynek jest przesycony pojazdami o wątpliwej jakości, co oznacza w praktyce, że łatwo nabyć model, który może stać się dla nas kłopotem. Dlatego też często się mówi, że kupno używanego auta to loteria. Kupno samochodu wiąże się ze sporymi emocjami. Nie tylko jest wyzwaniem dla naszego budżetu, ale także staje się codziennym narzędziem, które zwiększa naszą mobilność i niezależność. Oczekujemy zatem, że samochód będzie sprawny, ekonomiczny, ze sprawdzonym przebiegiem i znaną historią użytkowania. Jeśli wiec chcemy ustrzec się przed niespodziewanymi wypadkami, powinniśmy wyłączyć emocje i dobrze przeanalizować auto przed zakupem.

Dlaczego warto sprawdzić przebiegu auta?

Idealne okazje nie istnieją. Zawsze trzeba być czujnym i podpierać swoje wybory merytorycznym uzasadnieniem. Dlatego zanim wydamy sporo pieniędzy, należy dobrze sprawdzić przebieg samochodu. Auta używane są zdecydowanie częściej kupowane niż pojazdy nowe. Oczywiście nie możemy oczekiwać, że stan takich pojazdów będzie zawsze idealny. Jednak to, co powinno być zgodne z rzeczywistością to opis takiego pojazdu i informacja o samochodzie od sprzedawcy. Analizując ofertę danego handlarza musimy więc zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jedną z nich jest sprawdzenie przebiegu auta. Według badań przeprowadzonych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, nawet 85% używanych samochodów, importowanych z zagranicy posiada cofnięty licznik. Stan licznika jest wrażliwą informacją, na podstawie której często podejmujemy decyzję związaną z zakupem. To, ile samochód posiada przebiegu, wpływa przecież na jego późniejsze serwisowanie. Przebieg ma również wpływ na wygląd i stan auta, ale co najważniejsze, także na jego wartość. Im większy przebieg przecież, tym mniejsza wartość pojazdu. Handlarze, którzy zmieniają przebieg auta chcą przede wszystkim więcej na nim zarobić i w łatwiejszy sposób go sprzedać. Oczywiście nie ma idealnej miary przebiegu, przy którym możemy stwierdzić, że auto jest warte zakupu. Najważniejsze jednak, aby był on zgodny z rzeczywistością. Jak zatem sprawdzić czy przebieg pojazdu jest właściwy i nie został on zmanipulowany?

Metody sprawdzenia przebiegu pojazdu

Najprostszą metodą sprawdzenia przebiegu są dokładne oględziny pojazdu, najlepiej ze specjalistą. Taką usługę świadczy firma Serwisowany. Usługa polega na dokładnym zbadaniu i wykonaniu oceny wnętrza pojazdu i karoserii. Wszelkie mocne przetarcia kierownicy, pedałów, odbarwienia na tapicerce, czy na lakierze, mogą świadczyć o przebiegu wynoszącym nawet ponad sto tysięcy kilometrów. To są elementy jakościowe, które przecież tak szybko się nie zużywają. Powinno więc wzbudzić to naszą ostrożność. Możemy również porównać czy aktualne wyposażenie auta odpowiada wyposażeniu pojazdu w momencie opuszczenia salonu. Kolejną możliwością sprawdzenia przebiegu przez firmę Serwisowany są wpisy do książki serwisowej auta oraz zbadanie historii pojazdu za pomocą numeru VIN. Dzięki niemu odczytamy przebieg auta, który był wprowadzony podczas ostatniego badania technicznego. Taką informację możemy porównać z tą, która istnieje aktualnie w sprzedawanym pojeździe i ocenić, czy jest ona zgodna z prawdą. Pomoc w takim sprawdzeniu przebiegu jest ogromną wartością, dzięki której otrzymamy niemal kompletne informacje o samochodzie. Dzięki analizom, które wykonają dla nas specjaliści z firmy Serwisowany oraz ich wieloletniemu doświadczeniu, otrzymamy ocenę prawdziwości przebiegu, co znacznie przyczyni się do wykonania bardziej trafionego zakupu.

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 085 738