Jak sprawdzić historię pojazdu

Sprawdzenie historii pojazdu - obowiązkowa czynność przy zakupie samochodu

Każdy kierowca, który przynajmniej raz zakupił auto używane, zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest dokładne sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem. Wielokrotnie możemy usłyszeć, że kupując używane auto, mogą pojawić się nieprzewidziane awarie i konieczność naprawy pojazdu w warsztacie. Awaria samochodu to nie tylko duży stres, ale również spory wydatek finansowy i brak dostępu do naszego pojazdu przez pewien czas. Taki jest jednak efekt tego, gdy historia pojazdu nie jest nam znana. Właśnie dlatego jest to częsta bariera, która powstrzymuje nas przed kupieniem używanego auta. Obawiamy się przede wszystkim tego, że sprzedający nas oszuka, ukrywając prawdziwą historię samochodu. Rozwiązaniem problemu jest sprawdzenie historii pojazdu. Jak jednak to zrobić, aby pozyskać wiarygodne dane, które będą pomocne przy zakupie samochodu?

Co daje nam sprawdzenie historii pojazdu?

Jednym z podstawowych sposobów na sprawdzenie historii pojazdu jest jego weryfikacja po numerze VIN. Numer ten pozwala sprawdzić nam niemal pełną historię pojazdu. Zostaje on nadany przez każdego producenta i pozwala zidentyfikować każdy pojazd. Posiadając numer VIN możemy dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy związanych z historią samochodu, takich jak: model i marka pojazdu, data produkcji, aktualność badania technicznego i związanego z nim przebiegu, ubezpieczenia, a także informacje czy pojazd był kradziony. Już te informacje mówią nam bardzo wiele i pozwalają wyrobić sobie zdanie na temat pojazdu. To jednak nie wszystko. Za pomocą VIN możemy dowiedzieć się również ilu właścicieli miał samochód, informacji o parametrach silnika oraz pojemność bagażnika, czy liczbę miejsc. To pozwala porównać nam zdobyte informacje z treścią ogłoszenia oraz dowodem rejestracyjnym. Nie wszystko jednak handlarze piszą o danym samochodzie w zawartym ogłoszeniu. Zatem najbardziej dociekliwi klienci mogą dzięki sprawdzeniu VIN uzyskać więcej szczegółów i detali o historii pojazdu. Dlatego zawsze przed zakupem samochodu warto poprosić sprzedawcę o podanie tego numeru. Jeśli spotkamy się z odmową, możemy wówczas przypuszczać, że być może sprzedawca chce coś ukryć.

Czy warto sprawdzać historię pojazdu?

Historia pojazdu jest to więc jedna z podstawowych rzeczy jakie powinniśmy sprawdzić kupując nowe auto. Nie sprawdzając historii pojazdu, możemy nie tylko być narażeni na straty finansowe, ale także na nabycie auta pochodzącego z kradzieży. Zakup samochodu to poważna decyzja, której towarzysza spore emocje. Nie możemy jednak zapomnieć, że z zakupem tym pozostaniemy na wiele lat. Warto więc dobrze sprawdzić i przemyśleć dany zakup. Jak pokazuje doświadczenie niektórzy handlarze pragną ukryć prawdziwą historie pojazdu, zakłamując rzeczywiste informacje. Na przykład samochody powypadkowe sprzedają jako bezwypadkowe, wykonując na nich różne prace blacharsko-lakiernicze, tuszując efekty wypadku. Innymi przypadkami jest cofanie licznika, podawanie błędnej daty produkcji, czy liczby właścicieli. To wszystko potencjalnie ma zachęcać nieświadomego klienta do zakupu.

Gdzie sprawdzimy historie pojazdu?

Historię pojazdu możemy sprawdzić w prosty sposób przez internet. Raport wygenerujemy zarówno na stronach komercyjnych, gdzie dostępny jest odpłatnie, jak i na rządowej stronie prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji - historiapojazdu.gov.pl. Dane dotyczące pojazdu pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie warto jednak ograniczać się do jednego źródła i pozyskać taki raport przynajmniej z kilku miejsc. Jeśli potrzebujemy pomocy w wyborze właściwego serwisu, interpretacji danych lub profesjonalnego sprawdzenia historii pojazdu możemy też się zgłosić do firmy Serwisowany. Doświadczeni eksperci z firmy Serwisowany nie tylko pozyskają dla nas najbardziej wiarygodny raport, ale również pomogą go przeanalizować i właściwie zinterpretować, pomagając podjąć decyzje odnośnie zakupu nowego auta.

Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 085 738