Szukanie samochodu używanego na rynku wtórnym to bardzo trudna umiejętność. Kto tylko próbował poszukiwań dobrze wie, że ilość ogłoszeń pojazdów używanych jest bardzo duża i wszelako zróżnicowana. Nawet gdy znajdziemy kilka ciekawych ofert to dalej nie wiemy, czy informacje zawarte w ogłoszeniu są prawdziwe i wiarygodne. Szukanie samochodu możemy zacząć od tradycyjnej formy poszukiwań, które raczej preferują osoby starszej daty, a więc odwiedziny giełdy samochodowej, czy podróże po komisach samochodowych. Ogromnym minusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim fakt inwestycji swojego prywatnego czasu. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie tylko wysysa Nasz czas ale również generujmy duże koszty związane z eksploatacja dotychczasowego samochodu, paliwo czy wydawanie pieniędzy na transport publiczny lub taxi. Nie mamy również gwarancji, czy w danym komisie znajdziemy swój wymarzony samochód. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem jest szukanie samochodu wykorzystując wszechobecnie dostępny Internet. W dzisiejszej dobie Internetu znajdziemy wiele portali ogłoszeniowych związanych z motoryzacją. Dzięki takim rozwiązaniom możemy skorzystać z prostych w obsłudze wyszukiwarek, wpisując niezbędne parametry Naszego samochodu takie jak marka i model pojazdu, rok produkcji, przebieg, rodzaj paliwa, czy wyposażenie. Osoby prywatne jak i handlarze samochodowi wystawiają swoje ogłoszenia z samochodami używanymi na różnych portalach i nie ma zasady gdzie szukać samochodu używanego. Swojego szczęścia możemy również szukać w mediach społecznościowych np. Facebook marketplace, gdzie znaleźć możemy ciekawe oferty.

Samochody na parkingu

Jak szukać używanego samochodu?

Wielu z nas popełnia wiele podstawowych błędów szukając używany samochód. W dzisiejszych czasach strasznej patologii samochodów używanych wielkim błędem jest kierowanie się zasadą „od prywatnej osoby jest zawsze bardziej uczciwie”. Niestety jest to poważny błąd. Na co dzień spotykamy się z częstymi sytuacjami, gdzie oferta osoby prywatnej jest wprost idealna, samochód wygląda obłędnie a opis samochodu wygląda jak katalogu. Po przyjeździe i szybkiej ocenie stanu technicznego samochodu okazuje się jednak, że samochód nie jest w takim świetnym stanie jak opisywał to prywatny sprzedawca. Nie tylko handlarz ale i większość osób prywatnych chce dodatkowo zarobić lub nie stracić dużo i ukrywa rzeczywisty stan samochodu z myślą, że „może nikt się nie zorientuje i nie stracę tak dużo na sprzedaży”. To samo dotyczy się handlarzy samochodów. Wciąż krążą legendy i stereotypy o nieuczciwych handlarzach, którzy nic nie robią tylko ukrywają wady samochodów i kręcą liczniki aby przebieg niższy. Oczywiście, że tacy handlarze wciąż istnieją i są dużą grupą natomiast wielu dilerów i handlarzy samochodów to osoby z dużym doświadczeniem na rynku, starających się sprowadzać do swoich komisów jak najlepsze i zadbane sztuki. Wielu z nich prowadzi duże komisy, które przecież nie mogą pozwolić sobie na wpadki.

Silnik samochodowy

A zatem jak szukać używanego samochodu—rynek wtórny i jego proste zasady!

Już wiemy, że kierowanie się zasadą od kogo kupić samochód może być błędne i często mylne. Dla Nas jednak kolejnym i bardzo ważnym aspektem podczas poszukiwań samochodu jest istota dokumentacji samochodu. Jeśli poprzedni i aktualny właściciel dbał o samochód to przecież musi posiadać dokumentację związana z wszelkimi naprawami samochodu. Oczywiście, nie każdy zbiera paragony czy faktury z stacji benzynowej na zakup choinki zapachowej, jednak główne naprawy i serwisy powinny być udokumentowane. Porządny właściciel dbający o swój pojazd wie, że w przyszłości będzie sprzedawać samochód a więc każdy dokument potwierdzający przegląd olejowy, wymianę takich elementów jak klocki hamulcowe, rozrząd czy świece jest bardzo ważny i istotny. Nie każdy z Nas może sobie pozwolić na obsługę swojego samochodu w autoryzowanym serwisie i zbieranie oficjalnych wpisów w książce serwisowej, ale dobre i fachowe warsztaty również dokumentują takie naprawy, udostępniając swoje książki serwisowe czy wyszczególniając czynności i części zamienne na odpowiednich paragonach i fakturach.

Rzetelny fachowiec pomoże wybrać odpowiednie ogłoszenie i sprawdzi rzeczywisty stan samochodu

Kolejnymi krokami jest oczywiście rozmowa z sprzedającym i zadbanie o to, aby rzetelny fachowiec dokonał oględzin samochodu. Analiza ogłoszenia i rozmowa z sprzedającym to tylko początek przygody z kupnem używanego samochodu. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, nie znasz się na samochodach w stopniu większym niż zaawansowany, to tylko i wyłącznie rzetelny fachowiec może uratować twój portfel i twój stres po kupnie samochodu w złym stanie.


Masz pytania? Zadzwoń: +48 503 085 738